„Mennyit szenvednek a gyermekek a szülők miatt, és a szülők a gyermekek miatt.”
Fülszöveg: Milyen élete lehet egy kisvárosi, szüleivel élő felnőtt lánynak, akit a széltől is óvnak, és akiért anyja és apja feláldozza az életét? És mi történik, ha ez a lány, akit Pacsirtának becéznek, egyetlen hétre elutazik? A Vajkay szülők napról napra visszatérnek ahhoz a színes élethez, amit a bezárkózásuk előtt éltek, mielőtt úgy döntöttek, meg kell óvniuk a lányukat a világ kegyetlenségétől. Azért, mert ők maguk is csúnyának tartják a lányukat…
Középiskolában imádtam Kosztolányi verseit, a mai napig ő az egyik kedvenc szerzőm. Regényei közül a Pacsirtát sajnos nem olvastam, ezért nagyon örültem, hogy a NIOK márciusi témájához - egy regény, amelyben szülők a főszereplők - ez a könyv került kiválasztásra.
A fülszöveg és a regény meghatározó idézete igazából mindent elmond, amit a Pacsirtáról tudni kell. Adott egy magyar kisváros (Sárszeg), ahol a Vajkay család mindennapjaiba nyerünk bepillantást. Lányuk 35 éves és még mindig a szüleivel él. Ez manapság már nem számít kuriózumnak, a 20. század elején viszont nagyon is az volt. Azt is megtudjuk, hogy bár akadtak a lány számára kérők, idővel szép lassan elmaradoztak. A család elsőre átlagos életet él, de egy kicsit alaposabban megvizsgálva őket, nagyon sok dolog feltűnik: a lány főz, mos, intézkedik és nagyjából úgy bánik a szülőkkel, mintha azok gyerekek volnának. Ezt hívják ugye parentifikációnak és ennek oka is hamar kiderül a regényből.
Vagyis azt látjuk, hogy a szülői és a gyerekszerepek felcserélődtek, és ez látszólag mindenki számára így kényelmes. De vajon ez tényleg így van? A választ egy váratlan utazás hozza el a család számára, ugyanis Pacsirta meghívást kap távoli rokonaihoz. Ezt pedig mind a szülők, mind a lányuk másképpen éli meg.
Gyönyörű keretbe foglalható a regény és rengeteg olyan kimondott és kimondatlan apróság van a könyvben, ami továbbgondolásra érdemes. A kalitka-motívum szerintem zseniális és a befejezés is egyszerre volt kiszámítható és meglepő. Olvasás közben egyébként többször is eszembe jutott, hogy mennyire aktuális ez a Kosztolányi regény. Hiába keletkezett száz évvel ezelőtt, nagyon mai helyzeteket és problémákat vonultat fel.
Emellett nagyon szép a regény nyelvezete, élvezet volt olvasni a karakterábrázolásokat, a beszédes neveket, az éttermi ebédet, vagy éppen Vajkayék és Pacsirta érzéseit. A történet könnyen követhető és bár egy hétköznapi élethelyzetet ábrázol, Kosztolányi mégis meg tudta tölteni színekkel és értékes gondolatokkal.