2020. december 25., péntek

Steigervald Krisztián: Generácók harca - Hogyan értsük meg egymást?

Fülszöveg: „Az eltelt évszázadok során csupán minimális különbségek voltak megfigyelhetők az egyes generációk megélésében. Az elmúlt ötven-hatvan évben viszont rohamtempóban változott meg szinte minden: az élet várható hossza, a társadalom korösszetétele, a jövőkép, a kommunikáció – s így például a tisztelet – fogalma, a várakozás jelentése, az agy leterheltsége, és még sorolhatnám. Érdemes megismerni, alaposabban feltérképezni ennek az átalakulási folyamatnak a mibenlétét és az egyes korcsoportokra gyakorolt hatását, mert enélkül csak azt látjuk, hogy nem az van, ami eddig volt – és ez feszültséghez vezet. Az ismeret viszont megértéshez és elfogadáshoz. Ennek a könyvnek ez a célja.”

A generációk jellemzői mindig is érdekeltek, de korábban nem találtam olyan könyvet, ami kifejezetten ilyen témával foglalkozott volna. Erre a könyve teljesen véletlenül bukkantam rá, amikor a szakdolgozatomhoz kerestem anyagot és mivel kellően érdekesnek tűnt, minél hamarabb szerettem volna elolvasni. 

A 250 oldalas terjedelem ellenére nagyon olvasmányos a könyv, gyakorlatilag egy délután alatt ki is olvastam. A ma egymás mellett élő generációk sajátosságai érthetőek és bár jó néhány dolog meglepett, sok helyen tűpontos leírást kaptam a saját szüleim, nagyszüleim, kortársaim és tanítványaim életmódjáról. Miközben olvastam ezt a könyvet, az jutott eszembe, hogy a korábban olvasott Örökölt sors mellett ezt a művet is kötelezővé tenném mindenki számára. 

Örülök neki, hogy elkészülhetett egy ilyen mű, amely 20 év kutatómunkáját tartalmazza, mert óriási szükség van az egymás iránti toleranciára, ami csak úgy lehetséges, ha ismerjük magunkat és a körülöttünk élőket. A könyv szerzője X generációs, így nyilván ez a nemzedék kapja a könyvben a legnagyobb hangsúlyt, de a mű végére természetesen a többi generációról is átfogó képet kapunk. 

Tetszett az, hogy a generációknál nemcsak a pozitív jellemvonásokat hangsúlyozza ki a szerző, hanem a negatív aspektusok is szépen végig vannak vezetve. Külön örültem annak is, hogy a magyarországi életkörülmények kerülnek előtérbe (pl. Kádár-korszak, rendszerváltás), a világtörténelmi események csak említés szintjén kerülnek elő, amikor valóban meghatározó szerepük van. A legjobban azonban annak örülök, hogy ez a könyv is egy olyan kiadvány, ami hidakat próbál építeni az emberek közé, hogy a mindennapi élet érthetőbb és könnyebb legyen.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése